Lifestyle

Jak powstają wina wytrawne białe?

biale wino
Posted by Agnieszka Mielczarek

Białe czy czerwone wino – dla wielu to dylemat, jaki trunek wybrać. Białe wino charakteryzuje się  wyraźnym, owocowo-kwiatowym bukietem zapachowym. Kręgosłupem wina białego jest jego  kwasowość. Powstaje ono z jasnych odmian winogron. Jak powstaje i do jakich dań pasuje?

Białe wino – jak powstaje?

Wiele osób mając do wyboru lampkę wina, zwykle wybiera wino czerwone. Wino białe, które zakupić można w Amazis net quality food&drink, charakteryzuje się świeżością i lekkością. To dobry wybór na letnie i ciepłe wieczory. Wino białe powstaje z białych odmian winogron, między innymi z Chardonnay, Sauvignon Blanc, Verdejo, Riesling. Produkcja polega na wyciskaniu soku ze skórek winogron. Następnie sok jest poddawany fermentacji alkoholowej. Powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej bezbarwnego miąższu winogron, który może mieć skórkę w dowolnym kolorze.  To sprawia, że w białym winie dominują trzy składniki, taki jak: cukier, kwasy i alkohol. To one wpływają na kolor, smak i aromat wina. 

Do czego pasuje białe wino?

Białe wino jest idealnym wyborem na letnie spotkania z przyjaciółmi, randkę czy rodzinne spotkania. Ma orzeźwiający smak. Wybierając wina wytrawne białe należy wziąć pod uwagę szczep winogrona, z którego wino powstało. Na przykład Rieslingi są lekkie, a Chardonnay bardziej wyraziste i pełniejsze w smaku. 

Białe wino jest niezwykle uniwersalne. Dzięki swojej lekkości pasuje do wielu potraw. Zazwyczaj podaje się je jako aperitif, gdyż wyostrza smak. Najlepiej zestawiać je z drobiem, delikatnym mięsem, rybami i owocami morza. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sushi czy sałatek. Dania kuchni orientalnej idealnie współgrają z lekkim i świeżym smakiem wina białego. 

Białe wino to nie tylko doskonały dodatek do dań, ale również składnik potraw. Idealnie sprawdzają się w kuchni. Szklanka białego wina dodana, na przykład do rissotto świetnie podkreśla smak dania. Nie może go też zabraknąć w wielu przepisach na zupy, np. francuska zupa cebulowa czy sosy. 

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Related Post