Lifestyle

Pierwsze konsultacje z psychologiem – jak powinny wyglądać?

psycholog
Posted by Agnieszka Mielczarek

Konsultacje z psychologiem to nic innego, jak spotkania ze specjalistami, podczas których możemy określić, czy wizyty w gabinecie będą miały charakter doraźny, czy też może interesuje nas rozpoczęcie terapii indywidualnej bądź też tej, która przeznaczona jest dla par. Jak powinno wyglądać takie spotkanie i jak najlepiej się do niego przygotować?

Kto powinien skorzystać z pomocy psychologa?

Trudno jednoznacznie wskazać, kto powinien skorzystać z takiej pomocy. Czym są konsultacje z psychologiem? To spotkania ze specjalistami, które mogą być doskonałym rozwiązaniem dla wielu osób, które odczuwają silną potrzebę zmiany bądź po prostu pragną rozmowy z drugim człowiekiem. Każdy z nas ma swoje problemy i zmaga się z nimi każdego dnia. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu psychoterapii może być kluczowe dla naszego zdrowia psychicznego.

Nagle okazuje się, że komfort życia może być jeszcze wyższy, jeżeli tylko uda nam się poukładać w głowie towarzyszące nam myśli. Dlatego też w gabinetach specjalistów pojawiają się ludzie w różnym wieku oraz osoby, których bagaż doświadczeń może być zaskakujący.

Czy należy przygotować się do wizyty u psychologa?

Wiele osób obawia się pierwszej wizyty u psychologa. Stąd też wiele pytań dotyczących tego, jak we właściwy sposób przygotować się do takiego spotkania. Warto mieć na uwadze, że udajemy się do specjalisty, który będzie z nami przede wszystkim rozmawiał. To, co możemy więc zrobić, to zadać sobie pytanie, jakie znaczące kwestie chcielibyśmy poruszyć podczas takiego spotkania. Możemy nawet wypisać je na kartce, jeżeli może nam to pomóc. Właściwie nic więcej nie musimy robić. To specjalista poprowadzi z nami rozmowę. Będzie dokładnie wiedział, od czego zacząć i jak poprawić dialog.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Pierwsza wizyta u psychologa może być stresującym wydarzeniem. Warto tutaj podkreślić, że nie każdy pacjent już po pierwszym spotkaniu wie, czy znalazł właśnie specjalistę, który będzie dla niego odpowiedni. Niekiedy dopiero z czasem możemy upewnić się, że rozmowa jest dla nas komfortowa, a sama terapia (o ile się na nią zdecydujemy) przynosi oczekiwane rezultaty.

Na pierwszym spotkaniu specjalista wytłumaczy nam, jak przebiegają standardowe wizyty, prawdopodobnie opowie też o nurtach, w jakich się specjalizuje i zapyta, dlaczego chcemy skorzystać z jego pomocy. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest prosta. Warto jednak możliwie jak najlepiej opisać nasze oczekiwania względem wizyty bądź wizyt oraz wskazać, czy interesują nas częste spotkania, czy też może takie, które będą odbywać się jedynie raz na jakiś czas.

Nie należy oczekiwać diagnozy tuż po pierwszym spotkaniu. Bardzo możliwe, że specjalista dostrzeże potrzebę regularnych wizyt i zapewne poinformuje nas o takiej możliwości. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy w danym miejscu czujemy się komfortowo, powinniśmy skorzystać z oferty i odwiedzić gabinet przynajmniej trzy razy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pierwszych spotkań z psychologiem, zachęcamy do zajrzenia na stronę internetową: https://strefamysli.pl/.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Related Post