Dom i dziecko

Aranżacja kuchni na poddaszu

kuchnia na poddaszu
Posted by Agnieszka Mielczarek

Kuchnia to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu. Spędzamy tutaj czas z rodziną przy stole i gotujemy pyszne potrawy. Jeśli nasza kuchnia będzie się znajdować na poddaszu, warto pamiętać o kilku zasadach. Dzięki temu zaaranżowanie kuchni nie będzie tak trudne, jak myśleliśmy. Jak stworzyć przytulną kuchnię na poddaszu? O czym trzeba wiedzieć? Jakie rozwiązania wybrać?

Kuchnia na poddaszu

Planując stworzenie kuchni na poddaszu, warto przyjrzeć się wymiarom wnętrza. Bardzo ważna jest tutaj ścianka kolankowa, od której zależy wysokość ścian. To ścianka dobudowana na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku – biegnie wzdłuż dachowej połaci. Jeśli wysokość ścianki kolankowej nie jest duża, mamy do czynienia z mniejszymi możliwościami zagospodarowania pomieszczenia. W wielu przypadkach sprawdza się ustawienie stolika pod ścianką lub zabudowanie jej schowkami. Ponadto, warto przemyśleć ustawienie dolnych szafek kuchennych pod skosem. Chętnie stawiamy także na umieszczenie w tym miejscu zlewozmywaka.

Okna na poddaszu

Kolejnym ważnym aspektem są okna, które pozwalają wypełnić naszą kuchnię światłem dziennym. Ważna zasada montażu okien na poddaszu mówi o tym, że powierzchnia okien powinna stanowić ok. 10% powierzchni całej podłogi. Ponadto, im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym okno powinno być dłuższe. Co ciekawe, naszą kuchnię podkreśli światło wpadające przez dwa okna, umieszczone obok siebie. Faktem jest, że w tej sytuacji kilka mniejszych okien jest dobrym wyborem. Nie zapominajmy o nawiewnikach, które zadbają o cyrkulację powietrza. W skosach często umieszczamy duże połaciowe okna.

Co jest ważne?

Ogromnie ważne jest usytuowanie kuchni, dzięki czemu zadbamy o swój komfort każdego dnia. Proces tworzenia wnętrza musi wiązać się z wentylacją. Podczas gotowania wytwarza się para wodna, która powinna być odpowiednio odprowadzana. W przeciwnym razie dochodzi do wilgocenia ścian i powstawania pleśni. Co jeszcze jest ważne? Podczas aranżacji trzeba wziąć pod uwagę kształt dachu. Dach wielospadziowy niekiedy utrudnia aranżację, w przeciwieństwie do dachu dwuspadowego. W przypadku dachu spadzistego można pokusić się o zamontowane podwieszanego sufitu. Dzięki temu kształt stropu będzie bardziej przystępny w wykończeniu wnętrza. W kuchni chętnie wybieramy meble na zamówienie, które doskonale wykorzystują każdy kąt. Jest to bardzo ważne w naszej kuchni na poddaszu.

Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza, dobrym rozwiązaniem jest jasna kolorystyka mebli i ścian. Nadaje ona wnętrzu przestronności i przytulności.

Potrzeby domowników

Projekt kuchni powinien uwzględniać potrzeby wszystkich domowników. Pamiętajmy o tym, że każde poddasze jest inne i każde wymaga innego podejścia. Nie warto się przejmować trudnościami, które wiążą się z aranżacją kuchni na poddaszu. Kreatywne rozwiązania z pewnością pozwolą zachować komfort na co dzień. W razie problemów postawmy na pomoc architekta wnętrz, który dokładnie zaplanuje całą przestrzeń. Dzięki temu mamy pewność, że nawet najbardziej skomplikowane otoczenia zamienimy w oryginalną i wyjątkową kuchnię. Pokazujemy inspiracje na aranżację kuchni na poddaszu. Istnieje wiele propozycji, które warto mieć na uwadze.

Kuchnia na poddaszu wymaga dokładnego zastanowienia się nad rozmieszczeniem każdego mebla i innych dodatków. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele propozycji, które wpiszą się w nasz gust i potrzeby pomieszczenia. W efekcie powstanie przyjazna i komfortowa kuchnia, usytuowana na poddaszu.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Related Post