Jak wyznaczać (dietetyczne) cele?

IMG_7344a - Copy

Jak mądrze wyznaczać dietetyczne cele ?

Mamy ostatnie godziny lutego. Prawdopodobnie wielu z Was na Nowy rok pomyślało przynajmniej o jednym postanowieniu. Wg statystyk większość z Was (bo około 70%) pomyślało o zmianie diety, sposobu życia, o sporcie. Niestety (znowu wg statystyk) większość z Was w okolicy połowy stycznia wróciło do starych przyzwyczajeń obwiniając siebie o to, że nie udaje Wam się nic zmienić bo : nie macie dostatecznej motywacji , bo źle się za to zabraliście, bo nie macie czasu, warunków i siły..i w ogóle będzie jak co roku i skończy się jak zawsze. Maleńkiej części z Was się uda, na szczęście! Niestety z małej grupki odpadnie jakiś procent, którym zabraknie motywacji tudzież wrócą do starego bo narzucony rygor, dieta, wyzwanie były tak obciążające , że ciało, umysł powiedziało stop! I wróciło na dobrze znane śmieci strefy komfortu, zapewne z dodatkowymi kilogramami dobitymi z nawiązką.
Dlaczego tak się dzieje?
Przyczyn jest kilka , ale dziś chciałabym Wam powiedzieć o jednej z nich, podstawowej. Powiem Wam jak formułować swój cel (dziś np dietetyczny) tak by dać sobie jak najwięcej szans na powodzenie. Czyli będzie o tym jak wyznaczyć rozsądnie swój osobisty cel , który ma pociągnąć za sobą przeprowadzone z sukcesem zmiany.
Do tego posłużę się znanym trenerom biznesowym modelem Smart.
Wyznaczenie sobie mądrego celu jest jednym z kluczy sukcesu, od tego zaczynam pracę z klientem w moim gabinecie.

zasada nr 1

Cel musi być pozytywny.

błędne sformułowanie: Chcę schudnąć bo nie akceptuję swojego ciała i nie mam odwagi pokazywać się światu. To po pierwsze stwierdzenie oparte wyłącznie na negatywnych emocjach. A po drugie zbyt ogólne, nie wiemy kiedy, ile, jak?

Jak zmienić to zdanie na pozytywne: Chcę schudnąć by dobrze się czuć w swoim ciele i otworzyć się na otoczenie.
zasada nr 2

cel musi być : SPRECYZOWANY (SPECYFICZNY)

Chcę schudnąć by dobrze czuć się w swoim ciele w tym celu zrezygnuję ze słodyczy na 2 miesiące, wprowadzę 20 min gimnastyki dziennie i na kolację będę jeść lekką sałatę lub zupę krem.
Zbyt ogólnikowo postawiony cel : chcę schudnąć, polubić siebie i być szczęśliwa.

zasada nr 3 :

cel musi być : MIERZALNY

Chcę schudnąć 8 kg by dobrze czuć się w swoim ciele, w tym celu zrezygnuję ze słodyczy na 2 miesiące, wprowadzę 20 min gimnastyki dziennie i na kolację będę jeść lekką sałatę lub zupę krem
Samo « schudnąć « « zacznę biegać «  jest nie wystarczające, musisz wiedzieć jak monitorować postępy , musisz widzieć , że osiągasz swój cel.

zasada nr 4 :

cel musi być ATRAKCYJNY , odnoszący się do źródła twojej motywacji, po co chcę realizować ten cel. Możesz sobie zrobić listę korzyści jakie spełnienie tego celu będzie z sobą nieść.

Chcę schudnąć 8 kg by dobrze czuć się w swoim ciele, w tym celu zrezygnuję ze słodyczy na 2 miesiące, wprowadzę 20 min gimnastyki dziennie i na kolację będę jeść lekką sałatę lub zupę krem. Dzięki temu regularnie będę spotykać się z przyjaciółmi i otworzę się na nowe znajomości a także podróże.

zasada nr 5
cel musi być REALISTYCZNY czyli możliwy do osiągnięcia. Tu sprawdź czy na pewno twoje 8 kg jest możliwe do osiągnięcia, może po drodze zdarzą Ci się święta, komunia, częste służbowe kolacje. Zbyt wysoko postawiony cel może być źródłem frustracji a tej chcemy uniknąć. Moim zdaniem 1 kg tygodniowo dla osoby mocno zajętej i po 40 stce na przykład, może okazać się zbyt trudny do osiągnięcia. Ustalmy sobie 6 kg. To będzie rozsądniejsze założenie, zostawi miejsce na ukochaną pizzę czy wyjście z przyjaciółmi na ulubione danie.

zasada nr 6

cel musi być TERMINOWY czyli mierzalny

Określony w czasie, czyli w jakim czasie chcę schudnąć 6 kg ? realnie może to być 2 miesiące, zatem moim krótkoterminowym celem na najbliższy czas jest :

Chcę schudnąć 6 kg w 2 miesiące by dobrze czuć się w swoim ciele, w tym celu zrezygnuję ze słodyczy na 2 miesiące, wprowadzę 20 min gimnastyki dziennie i na kolację będę jeść lekką sałatę lub zupę krem. Dzięki temu regularnie będę spotykać się z przyjaciółmi i otworzę się na nowe znajomości a także podróże.

 

 

A zatem jaki będzie Twój cel na tę wiosnę?IMG_7344a - Copy

37 Comment

 1. Ewa says: Odpowiedz

  W dwa miesiące schudne 8 kg by móc obdarować radością wynikającą z lepszej sylwetki moją rodzinę, w tym celu biegam 3 razy w tygodniu, codziennie rano ćwiczę jogę, nie jem słodyczy, jem zdrowo, głównie kasze i warzywa, że o zupach już nie wspomnę. Dodatkowo codziennie zaglądam na Pani instagrama, żeby nie zgubić obranej drogi, bo czuję od Pani wielkie wsparcie i za to dziękuję.

  1. Ewa pięknie żyjesz! kontynuuj , ciesz się dobrą energią! pamiętaj , że przy tak instensywnym wysiłku kg tłuszczyku zamieniasz na cięższe kg mięśni, nie sugeruj się więc bardzo wagą, raczej mierzo obwód np talii, sciskam kciuki!

 2. Aga says: Odpowiedz

  witam,
  Zaczynam kolejny raz,zatem moim celem jest schudnac 10 kg,jestem po 40, zakładam, że może mi to zająć 3 miesiące,nie będę jadła slodyczy i wprowadzę poranna gimnastykę i mam nadzieję że zmieni się moje nastawienie do mnie samej i do otaczających mnie ludzi.
  Pozdrawiam ciepło.
  Aga

  1. Aga, zatem dorzucę Ci od siebie żebyś codziennie o sobie dobrze myslała, powtarzaj sobie , że jesteś najlepszą wersją siebie na ten moment, dbaj o sobie, chudnij z miłości do siebie, z uśmiechem, z miłością do zdrowej kuchni, uśmiechaj się do siebie od rana niech kąciki ust ćwiczą jako pierwsze co rano!

 3. Ewa says: Odpowiedz

  Mój plan na najbliższe dwa miesiące wygląda następująco: schudnę 8 kg do urodzin, żeby radością, która mnie po tym wypełni obdarować moją rodzinę. W tym celu biegam 3 razy w tygodniu, codziennie rano ćwiczę jogę, jem zdrowo, głównie warzywa i kasze, nie zapominam o zupach. Codziennie czytam też Pani słowa bo jest to dla mnie wsparcie i motywacja, jakich potrzebuję. A wszystko po to, by spełnić marzenie towarzyszące mi już 3 lata. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.

 4. Anna says: Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Przeczytałam Pani książkę „Detoks dla opornych”. Przez 21 dni stosowałam się mocno do zasad.
  Czuję się cudownie. Zapanowała harmonia między moim ciałem a umysłem.
  Dziękuję za tę książkę.

  Czy nadal mogę „stosować się” do zasad z książki?
  Czy powinnam wprowadzić jakieś zmiany?

  1. tak moze Pani tak się odzywiać tylko proszę wprowadzić suplementację b 12

   1. Barbara Tomasik says: Odpowiedz

    Witam Pani Agnieszko
    Widzialam Pani filmik na You tubie gdzie mowila Pani o testach na intolerancje ktore Pani Sama wykonala . Borykam sie z problemami skory i podejzewam ze ma to zwiazek z pozywieniem.
    Z gory dziekuje i pozdrawiam serdecznie

   2. Ewa says: Odpowiedz

    Jestem narazie uziemiona po operacji i czekam na kolejny zabieg, musialam przestać biegać mam zakaz jakiegokolwiek wysiłku, daje sobie tydzien na przygotowanie do detoxu, robię zakupy i ukladam sobie wszystko w głowie, wierzę że tym razem mi sie uda, książka „detox dla opornych” to najlepszy prezent urodzinowy jaki dostalam w tym roku.

 5. Poruszona kwestia to dość poważny temat, ale napisane jak najbardziej konkret 3wymiarowy.pl

 6. Bardzo fajne porady, dziękuję! Ja właśnie mało precyzuję sobie plany

 7. Marianna says: Odpowiedz

  Jestem tu po raz pierwszy. Podobają mi się wyznaczone cele i droga aby je osiągnąć. Od wczoraj odstawiłam słodycze w zamian za owoce do południa (2 szt) oraz warzywa. Ćwiczę, a właściwie zaczynam się ruszać, ciągłym brakiem czasu zaniedbałam się … a przecież wszystko to tylko kwestia organizacji. W ubiegłym roku na diecie dr Dąbrowskiej schudłam 10 kg w 3 miesiące, waga utrzymywała się do chwili, kiedy przestałam ćwiczyć i nie kontrolowałam jedzenia. To wszystko niestety siedzi w głowie. Obudziłam się z letargu i pracuję nad sobą, by lepiej się czuć fizycznie, a przede wszystkim by móc nadążyć za czteroletnią córeczką. Cel ambitny 15 kg do końca czerwca 2018 r., zdrowo się odżywiam, codziennie rano ćwiczę , wieczorem spacer 2 km. Damy Radę :))

  1. i jak poszło !???

 8. Beata says: Odpowiedz

  Chciałabym do końca roku schudnąć 9 kg wierzę że mi się to uda ponieważ w ciągu ostatnich dwóch lat schudłam 17 kg udało mi się to dzięki temu unikam potraw na które mam nietolerancję staram się nie jeść w ogóle słodyczy aby osiągnąć ten cel Chciałabym mieć więcej warzyw i więcej się ruszać Mam nadzieję że pani przepisy na zdrowe jedzenie mi w tym pomogą. Dodać, że nie jest mi łatwo,bo mam 50 lat… I menopauzę…ale co tam… Życie zaczyna się po 50:-)

  1. trzymam kciuki!

 9. witam
  Chciałabym schudnąć 6 kg w 2 miesiące, po to żeby mieć siłę żyć. W tym celu zrezygnuję ze słodyczy, na 2 miesiące, będę ćwiczyć 3 razy w tygodniu po 30 minut i 1 w tygodniu będę biegać 30 minut, na kolację będę jadła zupę.
  pozdrawiam
  Anka

  1. i co jak poszło?

 10. Najbardziej martwię się o to, że będę głodna, a to powoduje we mnie złość, bo traktuję jedzenie jako nagrodę za trudne momenty w życiu. Jedzenie sprawia mi radość, ale tylko na chwilę po już za moment mam wyrzuty sumienia, że coś zjadłam.
  Anka

  1. Aniu zmień system naagradzania się na taki , który bedzie powodował długotrwalą radośc…

  2. KATARZYNA says: Odpowiedz

   Do Ani , ja miałam tak samo ,jedzenie było nagrodą , teraz jest inaczej , owszem kupuje , ale owoce ,które zjadam do godz. 12 , kupie jakiś drobiazg typu kosmetyk ,czy coś kobiecego …. Potem warzywa ,zupy i ruch jak najwięcej ruszać sie …
   Mam niedoczynność tarczycy i wmawiałam sobie ,że przez to nie mogę schudnąć, a ciągle tyłam i każde nerwy była nagroda , słodyczami lub inne niezdrowe jedzenie , czułam się coraz gorzej ,słabsza bez sił. jestem po 50 r. Sama zaczęłam szukać pomocy w int. trafiłam na wywiad pewnej Pani dokt. Ewa Dąbrowska ( wspaniała kobieta i lekarz ) , która mówiła o laktozie i glutenu oraz dietach i uzdrowieniach . Kupiłam książki i w 2016 roku w styczniu podjęłam się diety warzywa – owoce i ćwiczenia .Byłam miesiąc na bardzo surowej diecie ,jedna z najsurowszych i wytrzymałam ))) schudłam 8 kg. radość moja była wielka !!! I tak się zaczęło , zdrowe jedzenie i dużo ruchu i bez glutenu i laktozy ,a najciekawsze jest to ,że nie mam alergii , która męczyła mnie przez 10 lat , nie biorę leków , co mnie kosztowało . Jestem szczęśliwa teraz bo schudłam tyle ile chciałam 15kg.
   Dla mnie kanał joutube ,okazał się wielką pomocą , bo i spotkałam Panią Agnieszkę z czego bardzo się cieszę ,korzystam z przepisów i chciałabym książkę kupić , ma Pani dobrą energię w sobie co mnie pomaga ….. Pozdrawiam bardzo serdecznie

   1. dziewczynki dziękuję bardzo! ..gotujcie ze mną , żbyśmy miały siłę, piękno w sobie i kochały codzienności, dziękuję , że zostawiłyście słówko

 11. KATARZYNA says: Odpowiedz

  Pani Agnieszko ,odmłodziła Pani nas wszystkie – dziewczynki – uśmiałam się … Z pewnością są tu bardzo młode osoby …
  Pozdrawiam bardzo serdecznie

  1. Bo my w środku na zawsze zostajemy dziewczynkami i trzeba to pielęgnować!!

 12. KATARZYNA says: Odpowiedz

  Mężowi bardzo smakują przepisy Pani ,które gotuję i pomalutku przestawiam męża na lepsze odżywianie .

  1. cieszę się ! pozdrowienia dla męża

 13. KATARZYNA says: Odpowiedz

  Pani Agnieszko ,czy zastanawiała się Pani ,żeby trafiły do większej grupy ludzi … np: w Lidlu , zbierając znaczki za zakupy 50 zł. znaczek nakleja się odpowiednią ilość …. Widzę ,że ludzie chętnie kupują i zbierają na książki , ja sama zdobyłam parę fajnych książek .
  Pozdrawiam ciepło

  1. w Lidłu mnie Pani nie zobaczy ale mam nadzieję, że przez kanał na Youtubie dotrę do dużej ilości zainteresowanych tematyką o ktorej piszę

 14. Pani Agnieszko,
  chciałabym Pani ogromnie podziękować za … hm, właściwie za całokształt Pani działalności. Kanały na youtube, blog oraz Pani ogromny uśmiech sprawiły, że udało mi się częściowo przezwyciężyć kompulsywne objadanie się i depresję. Zainspirowała mnie Pani do tego, żeby żyć zdrowo, żeby delektować się jedzeniem i jednocześnie stała się Pani dla mnie prawdziwą inspiracją do naśladowania. Przyznaję, że wciąż jeszcze zdarzają mi się dni, kiedy jestem zmęczona i smutna, sięgam po niezdrowe przekąski w bardzo dużej ilości. Ale czuję, że takich momentów jest coraz mniej. W takich kryzysowych chwilach lubię sięgnąć do Pani rad i one naprawdę się sprawdzają!
  Jest Pani moim autorytetem i mam nadzieję, że uda mi się kiedyś stać się tak optymistyczną, pełną ciepła osobą jak Pani. Życzę Pani kolejnych sukcesów i jak zwykle z niecierpliwością czekam na nowe odcinki ,,Jedz Inaczej” oraz wpisy na blogu 🙂
  Pozdrawiam serdecznie

  1. Pani MOniko sciskam mocno i dziękuję za ciepłe słowa

 15. Miriam says: Odpowiedz

  Aga super przepisy , niedawno odkryłam Twój kanał Tuba Smaku
  i juz testuje dania
  Ale mam problem , trudno mi zrezygnowac ze słodyczy , co zrobić gdy kusi mnie smak ,zapach czekolady …. 🙂

 16. MYSZA says: Odpowiedz

  Jestem po 40 i niestety trochę zbędnych kilogramów .Ze względów zdrowotnych odstawiłam cukier, pieczywo i czuję się świetnie .Koleżanka poleciła mi Pani kanał na You Tube i jestem zachwycona . Zrobiłam już kilka ciast – oczywiście mąż zachwycony ale z jakich składników to nie wie bo by nie jadł .
  Wiem , że mam problemy z cerą i za Pani radą udaję się do dermatologa. W planach mam kupno książek , które mam nadzieję pomogą mi w zrzuceniu kilku kilogramów.

 17. Pani Agnieszko, od dłuższego czasu jestem zachwycona Pani osobą. Oglądam kanał na YouTube i kupiłam dwie Pani książki. W jednym filmiku wspomniała Pani o swoich zmaganiach z tarczycą i suplementacji cynku i selenu. Ponieważ sama choruje na Hashimoto mam ogromną prośbę: czy mogłaby Pani szerzej omówić ten temat w którymś z filmików? Szczególnie interesuje mnie aspekt zajścia w ciążę przy tej chorobie, suplementacja i żywienie na co dzień. Ciekawi mnie Pani spojrzenie na zdrowie tarczycy i Pani osobista historia walki z tą chorobą. Proszę o odpowiedź w miarę możliwości, na kanale, na blogu lub o jakieś ciekawe materiały lub linki,którymi mogłaby się Pani ze mną podzielić mailowo. Myślę, że ten temat jest ogromnie interesujący dla wielu dziewczyn. Pozdrawiam serdecznie.

 18. Bozena says: Odpowiedz

  Nie dziwi mnie entuzjazm czytelniczek…ani trochę.
  Sądzę, że większość z nas, tych którzy chcą zmienić skostniałe zasady żywieniowe, szuka pozytywnego wsparcia osób doświadczonych, uczciwych i zaangażowanych.
  Od kilku lat, największą „barierą” w moim przypadku, był własny małżonek.
  Jest fanem staropolskiej kuchni. Dopóty sama nie uznałam, że …i tak dam radę. Zatem, postanowiłam nie namawiać go dłużej niżw10 lat . Nie mogę porównać się z przedmówczyniami, bo granice wieku, znacznie mam podkręcone( dobiegam 70-tki) i choć z pewnością spektakularnych efektów nie uzyskam, obiecuję walczyć dalej. Od 2 m-cy zrezygnowałam z mięsa i jego przetworów, słodyczy( sic!) dlatego zamierzam posiłkować się Pani kanałem i poradami, Agnieszko.
  Cieszę się,że tu trafiłam. Choć nie jestem otyłą osóbką,zamierzam zdrowo się odżywiać i zrzucić kilka kg w ciągu 5 m-cy ☺
  Ogromnie dziękuję za dobre słowa i jeszcze więcej pozytywnej energii.

 19. Jowita says: Odpowiedz

  Witam Panie Agnieszko, czy książka Pani autorstwa ‚Jak schudnąć po 40?’ doczeka się wznowienia? Na chwilę obecną jest nie do kupienia.

  1. Pracuję nad nową książką

Dodaj komentarz